Menu

Hlasovanie o NAJ Agromanažéra 2024

Hlasovanie o NAJ Agromanažéra 2024

Ing. Rastislav Slocík

predseda predstavenstva Družstvo Agrospol, Boľkovce

Krízy a kritika posúvajú chovateľa ošípaných dopredu

Ing. Rastislav Slocík pochádza z rodiny, ktorá mala blízko k poľnohospodárstvu a od detstva sledoval svojho otca, predsedu družstva. Vyštudoval Fakultu záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre, vedúcim jeho diplomovej práce bol prof. Hričovský. Po vojenskej službe nastúpil Ing. Slocík na farmu v Lučenci s klasickou veľkovýkrmňou ošípaných. Tá je súčasťou družstva Agrospol Boľkovce.

Od začiatku sa podieľal na jej rekonštrukcii a zavádzaní moderných technológií. Pomohla mu stáž na dvoch dánskych farmách a inšpirovali ho aj praktické rady skúsených odborníkov. Od roku 2008 už pokračoval vo funkcii predsedu predstavenstva družstva. V roku 2004 postihol chov klasický mor ošípaných a o zotrvaní pri ošípaných rozhodli len nedávno rekonštruované priestory maštalí. No zároveň sa rozhodli o zmene genofondu podľa anglo-americkej spoločnosti a už čoskoro sa im daril ročný odstav 24 prasiatok na prasnicu.

Po vypuknutí afrického moru ošípaných v roku 2021 opäť zmenili komerčný genofondový program na holandsko-nórsky a vzápätí zmodernizovali veľkovýkrmňu v Lučenci. Súčasný odstav dosahuje počet 34 prasiatok na prasnicu a rok a konverzia vo výkrme je 2,5 kg krmiva na 1 kg prírastku. Šikovný manažér zhodnotil všetky možnosti a informácie, ktoré ponúkali šľachtitelia.

K pozitívnym výsledkom prispela aj vlastná výrobňa kŕmnych zmesí, ktorú využívali v rokoch 2007 až 2021. Momentálne nakupujú kŕmne zmesi externe. Súčasťou boľkovskej farmy je aj bioplynová stanica, ktorá zhodnocuje hnojovicu z vlastného chovu, aj kukuričné zvyšky z poľa. Pre vedenie podniku je dôležitá aj otázka kvality zamestnancov a snaží sa o stabilitu kolektívu na oboch farmách – v Lučenci aj Boľkovciach.

Podstatná je zodpovednosť a prístup k zvieratám. Po aktuálnej rekonštrukcii stredísk by malo byť základné stádo v stave 850 prasníc, ktoré si budú užívať welfare. A tak očakávajú ročnú boľkovskú produkciu cca 14 000 odstavčiat a na lučeneckej farme cca 15 000 jatočných ošípaných. V súčasnosti asi 60 % jatočných ošípaných spracúvajú na bitúnkoch v neďalekom Maďarsku, ale cieľom Ing. Rastislava Slocíka je zásobiť slovenský trh.

Hlasovanie prebieha do konca marca na tomto odkaze.

Zdroj: AGROBIZNIS