6 tipov: Ako zabezpečiť prasiatkam čo najlepší štart do výkrmu

1. Hygiena v maštali: Základným predpokladom čo najčistejšieho prostredia bez patogénov je spôsob čistenia. Čistenie a následná dezinfekcia sú mimoriadne dôležité. Aby bol dezinfekčný prostriedok plne účinný, musí byť prostredie najprv úplne suché. Správny čas možno rozpoznať napríklad podľa svetlosivých betónových povrchov. Pred ustajnením prasiatok by sa vlhké miesta na ležoviskách mali zasypať vápnom alebo podstielkovým materiálom.
2. Tvorba skupín: Ak je to možné, ustajnite prasiatka oddelene podľa veľkosti a pohlavia. Najmä pri dávkovanom kŕmení sa tým zabezpečí, aby každé zviera malo dostatočný prístup ku krmivu. Skupina zmiešaná z hľadiska pohlavia nie je ideálna, ale ponúka výhodu, že kastráty svojím apetítom povzbudzujú k prijímaniu potravy aj prasničky.
3. Zníženie stresu: Aby ste predišli stresu, môžete ošípané postriekať prípravkom na umývanie zvierat. Vďaka pene všetky zvieratá páchnu rovnako a zoznamovanie prebieha hladšie. Podávanie objemového krmiva tiež zvyšuje ich pohodu.
4. Teplota: Teplota by mala byť o 1 až 2 °C vyššia ako počas poslednej fázy chovu. Odporúča sa tiež preveriť rýchlosť prúdenia vzduchu, automatické spúšťanie, rozsah regulácie a ďalšie nastavenia vetrania z rovinnej ustajňovacej plochy. Ak je vykurovanie na začiatku nepretržité, možno použiť rýchlosti prúdenia vzduchu. To prospieva jeho kvalite.
5. Pitná voda: Čerstvá a čistá pitná voda má významný vplyv na výkonnosť zvierat. Stojatá voda by sa preto mala pred ustajnením vypustiť. Pri výkrme ošípaných s hmotnosťou do 50 kg sa odporúča prietok 0,6 až 1,0 l/min. Rýchlosť príjmu možno zvýšiť použitím nízkeho tlaku v potrubí a okyslením vody. Zvieratá vo všeobecnosti uprednostňujú pitie z miskových napájačiek pred pitím z niplových napájačiek.
6. Kŕmenie: Priama výmena krmiva často spôsobuje stres. Preto sa odporúča niekoľko dní po ustajnení pokračovať v kŕmení krmivom z odchovu prasiatok. Najmä v prípade uzavretých chovov sa môže ako alternatíva odporúčať aj poskytovanie výkrmového krmiva na konci odchovu. Prechod zo suchého na tekuté krmivo prebieha zvyčajne hladko. Na začiatku sa však vyhnite plnému kŕmeniu, pretože zvieratá budú v prvých dňoch žrať menej. Na druhej strane opačný prechod z tekutého na suché krmivo je často náročný.
Zdroj: Agrobiznis